Jak trávit čas na internetu bezpečně

KeliOnline

Jak trávit čas na internetu bezpečně

0 Comments

Stejně jako v reálném životě, i na internetu čeká spousta podvodníků, kteří jen čekají, až uděláte nějakou chybičku, aby toho mohli využít ve svůj prospěch. Internet je nebezpečím prosycený, a to od podvodníků, kteří se z vás pokusí vymámit peníze, přes viry, které se vám dostanou do počítače, aby získávaly data, a připravili vás jak o peníze, tak o vaše soukromí. Jak trávit čas na internetu bezpečně?

tablet a počítač

Nevěřte nikomu, koho skutečně neznáte

Virtuální komunikace je snadným způsobem, jak z lidí vylákat osobní údaje a peníze. Nevěřte tedy nikomu, koho neznáte. I případě známých pak dejte pozor na to, co vám posílají. Může se totiž jednat o vir, který z jejich adresy odesílá odkaz, po jehož otevření se rozmnoží i do vašeho zařízení. Pokud vám tedy někdo jen tak pošle nějaký odkaz, neklikejte na něj, a raději se ujistěte, že jej zaslal skutečně on. S cizími lidmi pak raději vůbec nekomunikujte. Pokud budete něco prodávat na internetu, chtějte peníze vždy předem, nebo alespoň cenu poštovného s dobírkou, a nikdy neuvádějte informace, které jsou na vaší kartě. Stejně tak, pokud vám kupující pošle odkaz, přes který se máte přihlásit do svého bankovnictví pro potvrzení a přijetí platby, neotevírejte jej. Jedná se o falešný odkaz, kde když zadáte své přihlašovací údaje, objeví se podvodníkovi v počítači, a on se tak snadno dostane k vašemu účtu.

internetové zabezpečení

Používejte antivirus

Základní antivirový program je zdarma, avšak neochrání vás před všemi hrozbami. Proto je lepší používat antivirus placený, který případnou hrozbu zablokuje.

Zakryjte si webkameru

Pokud už v počítači virus máte, ani o něm nemusíte vědět. A podvodník vás pak může sledovat skrze webkameru ve vašem počítači, nebo i mobilu. Webkameru mějte tedy vždy zalepenou, a odkrývejte ji jen pro hovory s rodinou, či přáteli.

Nenavštěvujte neznámé weby

Návštěvou neznámých a nezajištěných stránek se ohrožujete, a to tak, že se vám do počítače stáhne nějaký virus. Stejně tak pak v případě, kdy stahujete nezabezpečené soubory, které mohou obsahovat viry.