Jak zajistit, aby bylo online prostředí bezpečné pro naše děti

KeliOnline

Jak zajistit, aby bylo online prostředí bezpečné pro naše děti

0 Comments

Není žádným tajemstvím, že děti často ovládají počítač i internet mnohem lépe než mnozí dospělí. Je to především proto, že jsou mnohem přizpůsobivější a lépe tak zvládají neustálý přísun nových informací i technologií. Problém však je, že i přes jejich dovednosti stále postrádají zkušenosti a opatrnost dospělého člověka. Když to navíc spojíme s dětskou naivitou a důvěřivostí, je jasné, že se náš potomek může velmi snadno dostat do potíží. A je jen na nás, abychom tomu předešli. Internet se může jevit jako bezpečná aktivita – koneckonců, naše dítě sedí na gauči či u počítače doma v bezpečí. Avšak jsou zde rizika, se kterými nezkušený rodič nemusí vždy počítat.

 

Tím asi největším je fakt, že se snadno může dostat na webové stránky s nevhodným obsahem, propagujícím například násilí či ukazující pornografii. A je jasné, že něco takového není pro zdravý vývoj dítěte ideální. Zde je tedy dobré zapnout rodičovskou kontrolu, která přístup na tyto stránky zablokuje. Je to něco, o čem ví jen málo lidí, avšak může to rozhodně být užitečné.

 

dítě na sociálních sítích

 

Mnohem známějším, avšak naštěstí ne tak častým problémem, je seznámení s cizím člověkem, který nemá zrovna nejlepší úmysly. To se děje především přes sociální sítě, které většina mladých houfně využívá. Jistě, je zde limit až od třinácti let, avšak to jen málokdo dodržuje. Zde pomůže, když si s potomkem předem promluvíme, a vysvětlíme mu, že zdaleka ne každý je tím, za koho se na internetu vydává. A že někteří lidé zkrátka nemají ty nejlepší úmysly. Také je dobré kontrolovat (samozřejmě přiměřeně věku dítěte), s kým se na sociálních sítích baví, a o čem.

 

různé webové stránky

 

S výše uvedeným souvisí i kyberšikana. Ta může být nejen od cizích lidí, ale i od těch, které zná ve skutečném životě. A je faktem, že děti často nejsou tak vyspělé, aby se s ní dokázaly vyrovnat. V extrémním případě to může vést až k pokusu o sebevraždu. Je tedy jasné, že volný přístup dětí na internet není dobrý nápad. I zde na ně číhají nebezpečí, před kterými je musíme ochránit. A jako ve skutečném životě, i zde jim to může zachránit i život.